Trafo İçin Sabit Kompanzasyon Hesabı

Anasayfa Forumlar Kompanzasyon Trafo İçin Sabit Kompanzasyon Hesabı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #169
  Anahtar yönetici

  KOMPANZASYON HESABI 

  Projede trafonun boşta çalışması da düşünülerek sabit kompanzasyon yapılmıştır.Bunun yanında normal çalışması da hesaplanıp ona göre bir otomatik kompanzasyon yapılmaktadır.

  SABİT KOMPANZASYON HESABI

  Trafomuz her zaman yükte çalışmayabilir.Boşta çalışma durumu dagöze alınmalıdır.Bu durumun hesabı TEDAŞ tarfından bize verilmiştir(Trafo gücünün %3 ile %5 arası herhangi bir değer alınabilir.

  TRAFO GÜCÜ = 1250 kVA

  Sabit KondansatörSABİT KOMPANZASYON = 1250 x %3-5  = 37,5 ~ 62,5 kVAr Değer Aralığında Olacaktır. Bu Yüzden = 50 kVAr Seçilmiştir.

  Sabit kompanzasyon trafo boşta veya az yükte çalışırken trafomuz aynı zamanda bir bobin görevi gördüğü için trafoda oluşan entüksans (endüktif)  değerini kapasitif değerlerle (kondansatör) sönümlendirmeye yarar. Bazı arkadaşlarımızın yanılsaması üzere boşta çalışan trafo kesinlikle kapasitif değer üretmez.Trafo sabit kompanzasyon sistemlerinde görüntülenen kapasitif değer varsa bu durum aşırı kompanzeden kaynaklanmaktadır. Trafoda sarılı bulunan bakır diren omik bir yüktür, omik yükler endüktif veya kapasitif değer oluşturmazlar ancak trafonun kendisi primer ve seconder sargılarından ötürü tümüyle bir bobin görevi gördüğü için endüktiftir. Kompanzasyon yapılmaz ise bölge elektrik dağıtım şirketinden faturaya ceza yansıtılacağı ve hat üzerinde normalde 90 derece olan faz açısında kayma oluşturur.Hesaplamalarımızı yukarıdaki formüller neticesinde yapabiliriz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Scroll to Top