Afyon Enerji Kimlik Belgesi
0507 0099 007

Afyon Enerji Kimlik Belgesi

enerjiye-kimlik-belgesi-afyon
enerjiye-kimlik-belgesi-afyon

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar halihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.

Afyonda nasıl enerji kimlik belgesi alırım ?

“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.

Bu tanıma istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.

Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı

tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. Kısaca, mevcut binalar kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

 

BİZE ULAŞIN

“Enerji Kimlik Belgesi kaç para?” ya da “Maliyetleri nasıl hesaplanır?” gibi sıklıkla merak edilen soruların cevaplarına gelince… EKB fiyatları binanın ruhsat tarihi, yapının toplam inşaat alanı, projede asansör olup olmaması, binanın ısıtma sisteminin türü ve kat sayısı gibi farklı özelliklerin değerlendirilmesi sonucunda belirlenir. Bu bilgiler ışığında ortaya çıkan Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, metrekare bazında hesaplanır ve yapının özelliklerine göre 1 TL ila 3 TL arasında değişkenlik gösterir.

Binanızın Enerji Kimlik Belgesi’ni alabilmeniz için yapıya ait elektrik-aydınlatma, ısı yalıtım, statik, mimari ve mekanik projelerini yetkili kurum ve kuruluşlarla paylaşmanız gerekir. Gayrimenkul sektörüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ya da kiralık-satılık ev arıyorsanız Milliyet Emlak sitesini ziyaret edebilir, sizin için en uygun gayrimenkul ilanlarına ve sektöre dair haberlere erişebilirsiniz.

EKB Nereden Temin Edebilirim ?

 

0272 214 49 44 | 0507 0099 007

 

Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılır

Scroll to Top